Konferencja „ROLA RZECZNIKA PRASOWEGO SĄDU W KSZTAŁTOWANIU DOBRYCH RELACJI Z MEDIAMI”
Z inicjatywy Zespołu Krajowej Rady Sądownictwa i Ministerstwa Sprawiedliwości ds. Standardów Komunikacji w Sądach 4 grudnia 2014 r. odbyła się konferencja rzeczników prasowych sądów apelacyjnych i okręgowych, podczas której omówiono najważniejsze problemy rzeczników prasowych sądów w ich codziennej pracy.
W konferencji wziął udział m.in. inspektor Mariusz Sokołowski – rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji, który podzielił się swoimi doświadczeniami w budowaniu profesjonalnych relacji z mediami oraz działaniu w sytuacjach kryzysowych.
Zebrani zwrócili uwagę na wciąż niskie zaufanie do sądów pomimo coraz większej liczby załatwionych spraw oraz postępującej modernizacji sądownictwa. Podstawowym źródłem informacji o sądach są media - telewizja, internet, prasa, a tam najbardziej cenione są informacje negatywne, sensacyjne, bulwersujące i one są szeroko komentowane. Do tego dochodzą publikacje, w których o sędziach pisze się, iż stoją „ponad prawem” i że immunitet to przywilej. To najlepiej pokazuje niezrozumienie istoty niezawisłości sędziów i niezależności sądów. Przez lata sędziowie uważali, że dobre rozstrzygnięcie samo się obroni i przebije do mediów. Okazało się, że to nieprawda i dlatego czas, by wziąć sprawy w swoje ręce i pokazywać dobre strony sądownictwa. Niezbędne jest dotarcie do mediów elektronicznych i kontakt z dziennikarzami, ale także edukowanie społeczeństwa na temat prawa, działalności sądów i procedur sądowych. Do tego potrzebne są dobrze zorganizowane biura prasowe i aktywni rzecznicy prasowi.
Dzisiejsza konferencja zorganizowana wspólnie z Ministerstwem Sprawiedliwości to kolejny etap przygotowań do podjęcia wyzwania, jakim jest sprawna komunikacja sądów i sędziów z mediami. Krajowa Rada Sądownictwa przywiązuje do tego projektu dużą wagę w nadziei, że sądy i sędziowie zostaną w końcu sprawiedliwie ocenieni i docenieni.
Sędzia Waldemar Żurek
Rzecznik Prasowy
Krajowej Rady Sądownictwa