Opinia Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 17 listopada 2015 r. (Nr WO 020-170/15)
OPINIA
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 17 listopada 2015 r.
w przedmiocie projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie badań lekarskich i psychologicznych kandydatów do objęcia urzędu asesora sądowego
Krajowa Rada Sądownictwa po zapoznaniu się z treścią projektu rozporządzenia opiniuje go co do zasady pozytywnie, zgłaszając następującą uwagę.
Zawarte w projekcie rozporządzenia normy o charakterze fakultatywnym, pozwalające na to aby lekarzem uprawnionym oraz psychologiem uprawnionym do przeprowadzenia badania w trybie 57 § 7 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 133) mógł być lekarz, który jest wpisany do rejestru lekarzy przeprowadzających badania profilaktyczne oraz mógł być psycholog, który jest wpisany do rejestru prowadzonego przez komendanta wojewódzkiego Policji są niewystarczające do zagwarantowania odpowiedniego poziomu fachowości przy prowadzeniu badania kandydatów na stanowisko asesora sądowego. Krajowa Rada Sądownictwa stoi na stanowisku, że normy § 7 i 8 rozporządzenia powinny mieć charakter stanowczy i jednoznacznie wskazywać zamknięty katalog osób uprawnionych do przeprowadzenia stosownych badań lekarskich i psychologicznych poprzez zawarcie w § 7 projektu rozporządzenia stwierdzenia: „lekarzem uprawnionym jest lekarz, który” oraz w § 8 projektu rozporządzenia stwierdzenia: „psychologiem uprawnionym jest psycholog, który” w miejsce zwrotu „może być”.