Opinia Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 31 lipca 2015 r. (Nr WO 020-87/15; druk sejmowy nr 3744)
OPINIA
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z 31 lipca 2015 r.
w przedmiocie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz zmianie niektórych innych ustaw
Krajowa Rada Sądownictwa po zapoznaniu się z poselskim projektem ustawy o ochronie zwierząt oraz zmianie niektórych innych ustaw, w zakresie uprawnień wynikających z art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2011 r. Nr 126, poz. 714 ze zm.) nie wydaje opinii do przedłożonego projektu, z wyjątkiem przepisów normujących odpowiedzialność karną przewidzianą w projekcie w zakresie dotyczącym ustawy o ochronie zwierząt i ustawy o ochronie przyrody, do których zgłasza poniższe uwagi:
W projektowanym przepisie art. 35 ust. 3a ustawy o ochronie zwierząt Rada zwraca uwagę na potrzebę korekty tego przepisu poprzez zmianę kolejności zawartych w nim zdań. Ostatnie zdanie „zakaz orzeka się w latach” powinno następować bezpośrednio po zdaniu dotyczącym orzekania tytułem środka karnego zakazu posiadania zwierząt od roku do lat 10. Nadto, z punktu widzenia prawidłowości redakcji tego przepisu - zgodnie z zasadami wyrażonymi w § 55 Zasad techniki prawodawczej - celowe wydaje się rozważenie możliwości wydzielenia regulacji dotyczących orzeczenia o środku karnym w postaci zakazu posiadania zwierząt na zawsze, do odrębnego ustępu.
W projektowanym przepisie art. 128b ustawy o ochronie przyrody, zdaniem Rady, albo wprost powinno być zawarte wskazanie konkretnego przepisu ustawy normującej sankcję karną za penalizowane zachowanie albo przepis powinien taką sankcję wprost normować. Ogólne sformułowanie użyte przez projektodawcę może w praktyce orzeczniczej budzić wątpliwości interpretacyjne.