Opinia Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 6 grudnia 2013 r. (Nr WOK 020-142/13) (druk sejmowy nr 1958)
OPINIA
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 6 grudnia 2013 r.
w przedmiocie projektu ustawy o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz ustawy – Kodeks Karny
Krajowa Rada Sądownictwa w pełni podziela intencje projektodawców co do konieczności ścigania zachowań stypizowanych w projektowanych artykułach 55a i 55b do ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Jednocześnie zauważa, że istniejący porządek prawny umożliwia w pełni penalizację czynów polegających na publicznym oskarżaniu polskich niekomunistycznych formacji niepodległościowych o udział w masowych zbrodniach jak i publicznym wyrażaniu słów „polskie obozy śmierci” i tym podobnych wobec niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady. Zachowania takie wyczerpują bowiem znamiona przestępstwa określonego w art. 133 kk polegającego na publicznym znieważaniu Narodu lub Rzeczpospolitej Polskiej.
Aby zachować intencje ustawodawcy niezbędnym jest natomiast zmiana ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks Karny poprzez dodanie w art. 112 po pkt. 5 pkt 6 w brzmieniu:
„6) przestępstwa określonego w art. 133.”.
Zmiana ta umożliwi ściganie opisanych czynów wobec obywateli polskich i cudzoziemców niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia.